Пређи на главни садржај

Siva mrena (katarakta) – koje je najbolje vreme za operaciju?

Kao oftalmolozi koji se usko bave refrakcijskom kirurgijom, često se susrećemo s pitanjima pacijenata vezanim za operaciju sive mrene odnosno katarakte. Jedno od vrlo čestih takvih pitanja je: kada je najbolje vrijeme za operaciju sive mrene?

prenosimo sa: https://www.dioptrija.hr/pitaj-doktora/siva-mrena-katarakta-koje-je-najbolje-vrijeme-za-operaciju/

Siva mrena

Kada se pacijentu otkrije siva mrena kao uzrok pada vidne oštrine, u današnje vrijeme, najbolji način liječenja je operativna zamjena očne leće s umjetnom očnom lećom. Kako je riječ o invazivnom operacijskom postupku pri kojem se vadi prirodna očna leća i u oko ugrađuje umjetni implantat, mnogim pacijentima nije sasvim svejedno pristupiti takvoj operaciji.
Ako pacijent izrazito slabo vidi zbog sive mrene, tada najčešće ne treba previše obrazlagati zašto je operacija nužna, ali nerijetko se događa da se pacijentima dijagnosticira siva mrena dok oni još nemaju značajnijih vidnih smetnji. Tada je najčešći upit je li takvo stanje opasno i treba li se mrena operirati čim prije ili se može pričekati s operacijom?
U slučaju kada se otkrije siva mrena, a da pacijent još nema izraženijih bitnih vidnih smetnji, najčešće savjetujemo pacijente da se ne moraju žuriti s operacijom sive mrene.

Kada je pravo vrijeme za operaciju mrene?

Početne promjene leće koje mijenjaju prozirnost leće što stručno nazivamo siva mrena ili katarakta u početku se najčešće nalaze na rubovima leće. Takva rubna zamućenja ne utječu bitno na centralnu vidnu oštrinu i mogu proći godine, pa i decenije dok takva mrena uznapreduje do stupnja koji će znatno oslabiti vidnu oštrinu pacijenta. Isto tako, sama mrena u većini slučajeva ne predstavlja neko posebno opasno stanje za oko koje bi zahtijevalo hitnu operaciju tako da se može mirno pričekati. Međutim, sljedeće logično pitanje je, do kada čekati s operacijom sive mrene?
Tu nema jednoznačnog odgovora, najopćenitije mogu reći da svaki pacijent treba sam procijeniti koliko ga postojeća mrena (pad vidne oštrine) ometa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Nerijetko se u današnje vrijeme operiraju i sasvim početni stadiji sive mrene, jer u perspektivi mrena kada se jednom pojavi ima samo tendenciju napredovanja.
Kako je operacija mrene u početnim stadijima jednostavnija, jer je leća mekša tako je i cijeli postupak manje rizičan za pacijenta. Pogotovo u današnje vrijeme naprednih kirurških tehnika koje koriste vrlo mali rez bez potrebe šivanja i uz nove generacije implantata, koji se mogu toliko precizno izračunati i ugraditi tako da s operacijom mrene u današnje vrijeme pacijentu rješavamo ne samo zamućenje leće, već se može ispraviti i eventualna dioptrija, ako je pacijent ima.
Ponekad se može čuti od nekih liječnika kako mrena još nije „zrela“ i kako je najbolje pričekati za operaciju. Takvi savjeti najčešće su iz ranijih vremena kada se mrena operirala starijim tehnikama tzv. ekstra kapsularne ekstrakcije katarakte (ECCE) ali u današnje vrijeme kada se katarakta najuspješnije operira tehnikom ultrazvučne fakoemulzifikacije (PHACO) takvi savjeti više ne igraju ulogu.
Najbolje vrijeme za operaciju sive mrene je kada pacijent osjeti da su vidne smetnje uzrokovane mrenom značajne i značajno mu umanjuju kvalitetu življenja. Danas je operacija sive mrene u ustanovama koje provode suvremenu refrakcijsku kirurgiju, jedan sasvim kratki, potpuno bezbolni, ambulantni operacijski zahvat koji može u potpunosti vratiti vid.

Oporavak nakon operacije sive mrene

Oporavak nakon operacije sive mrene učinjene današnjim suvremenim metodama je vrlo brz i već za nekoliko dana od operacije može se očekivati puna vidna oštrina. Ipak vrlo je važno cijeli prvi tjedan nakon operacije izbjegavati poslove u prašini, dimu ili na vjetru, treba paziti oko od slučajnog pritiska ili udarca te se ne preporučaju nikakve sportske aktivnost prva dva tjedna. Kroz to vrijeme potrebno je korisiti određene kapi za oči koje će vam odrediti liječnik nakon operacije. U našoj poliklinici pacijenti dobiju sve potrebne lijekove i upute za prvih tjedan dana nakon operacije.
Cjenik operacije mrene i ugradnje leća. Operacija mrene ultrazvukom (PHACO).
Dr. Dražen Grgić,
Poliklinika Optical Express

Коментари

Популарни постови са овог блога

Testirajte svoj/detetov vid kod kuće

prenosimo sa https://www.dioptrija.hr/zdravlje/testirajte-svoj-vid-kod-kuce/     Na koji način trebate napraviti sljedeće testove: Prilikom obavljanja testova za astigmatizam, potrebno je udaljiti se od svoj monitora 1 metar Ukoliko već nosite naočale ili leće, ne morate ih skidati Svako oko testirajte pojedinačno, na način da ćete jedno uvijek prekriti dlanom Prvo zatvorite jedno oko dlanom (ne pritiskajući ga) i gledajte u slike na udaljenosti od 1 metra Isto tako ponovite i s drugim okom Na sva 3 testa gledat ćete linije i morat ćete se dobro skoncentrirati kako vidite te linije Test 1.  Vidite li vertikalne i horizontalne linije jednako, s istom oštrinom i debljinom?  Ukoliko je vaš odgovor ne, vjerojatno je da imate astigmatizam. Test 2. Vidite li da su neke linije (1-2-3-4-5-6-7) tamnije ili oštrije od ostalih? Ako na jedno ili oba oka vidite da su neke linije tamnije nego ostale, velika je vjerojatnost da imate astigmatiz...

Razrokost - prepoznajte PRVE ZNAKE kod svog deteta

Akomodacijska ezotropija – nemate pojma što je to? Sjećate li se kada ste bili djeca, a roditelji su vam govoriti da prestanete gledati u križ, jer će vam oči tako ostati? Iako u tome nema istine, moguće je da novorođenčad i djeca pate od stanja zvanog strabizam. prenosimo sa https://www.dioptrija.hr/greske-oka/sto-je-akomodacijska-ezotropija/ Postoji nekoliko tipova strabizma Ukoliko oči gledaju u križ tada se to stanje naziva ezotropija , a ukoliko oči bježe prema vanjskim kutevima očiju tada se to stanje naziva egzotropija . Strabizam može biti stalan ili povremen – pojavljuje se , primjerice, samo prilikom čitanja ili umora.  Ovakva odstupanja mogu pogađati jedno oko, pa je to onda unilateralni strabizam, ili oba oka na smjenu, što je naizmjenični strabizam. Kod novorođenčadi i djece, roditeljima je ponekad teško shvatiti koje oko odstupa, pogotovo ukoliko se radio o naizmjeničnom strabizmu ili je odstupanje vrlo malo. Upravo iz tog razloga preporučuje se pre...