Пређи на главни садржај

Siva mrena (katarakta) – koje je najbolje vreme za operaciju?

Kao oftalmolozi koji se usko bave refrakcijskom kirurgijom, često se susrećemo s pitanjima pacijenata vezanim za operaciju sive mrene odnosno katarakte. Jedno od vrlo čestih takvih pitanja je: kada je najbolje vrijeme za operaciju sive mrene?

prenosimo sa: https://www.dioptrija.hr/pitaj-doktora/siva-mrena-katarakta-koje-je-najbolje-vrijeme-za-operaciju/

Siva mrena

Kada se pacijentu otkrije siva mrena kao uzrok pada vidne oštrine, u današnje vrijeme, najbolji način liječenja je operativna zamjena očne leće s umjetnom očnom lećom. Kako je riječ o invazivnom operacijskom postupku pri kojem se vadi prirodna očna leća i u oko ugrađuje umjetni implantat, mnogim pacijentima nije sasvim svejedno pristupiti takvoj operaciji.
Ako pacijent izrazito slabo vidi zbog sive mrene, tada najčešće ne treba previše obrazlagati zašto je operacija nužna, ali nerijetko se događa da se pacijentima dijagnosticira siva mrena dok oni još nemaju značajnijih vidnih smetnji. Tada je najčešći upit je li takvo stanje opasno i treba li se mrena operirati čim prije ili se može pričekati s operacijom?
U slučaju kada se otkrije siva mrena, a da pacijent još nema izraženijih bitnih vidnih smetnji, najčešće savjetujemo pacijente da se ne moraju žuriti s operacijom sive mrene.

Kada je pravo vrijeme za operaciju mrene?

Početne promjene leće koje mijenjaju prozirnost leće što stručno nazivamo siva mrena ili katarakta u početku se najčešće nalaze na rubovima leće. Takva rubna zamućenja ne utječu bitno na centralnu vidnu oštrinu i mogu proći godine, pa i decenije dok takva mrena uznapreduje do stupnja koji će znatno oslabiti vidnu oštrinu pacijenta. Isto tako, sama mrena u većini slučajeva ne predstavlja neko posebno opasno stanje za oko koje bi zahtijevalo hitnu operaciju tako da se može mirno pričekati. Međutim, sljedeće logično pitanje je, do kada čekati s operacijom sive mrene?
Tu nema jednoznačnog odgovora, najopćenitije mogu reći da svaki pacijent treba sam procijeniti koliko ga postojeća mrena (pad vidne oštrine) ometa u obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Nerijetko se u današnje vrijeme operiraju i sasvim početni stadiji sive mrene, jer u perspektivi mrena kada se jednom pojavi ima samo tendenciju napredovanja.
Kako je operacija mrene u početnim stadijima jednostavnija, jer je leća mekša tako je i cijeli postupak manje rizičan za pacijenta. Pogotovo u današnje vrijeme naprednih kirurških tehnika koje koriste vrlo mali rez bez potrebe šivanja i uz nove generacije implantata, koji se mogu toliko precizno izračunati i ugraditi tako da s operacijom mrene u današnje vrijeme pacijentu rješavamo ne samo zamućenje leće, već se može ispraviti i eventualna dioptrija, ako je pacijent ima.
Ponekad se može čuti od nekih liječnika kako mrena još nije „zrela“ i kako je najbolje pričekati za operaciju. Takvi savjeti najčešće su iz ranijih vremena kada se mrena operirala starijim tehnikama tzv. ekstra kapsularne ekstrakcije katarakte (ECCE) ali u današnje vrijeme kada se katarakta najuspješnije operira tehnikom ultrazvučne fakoemulzifikacije (PHACO) takvi savjeti više ne igraju ulogu.
Najbolje vrijeme za operaciju sive mrene je kada pacijent osjeti da su vidne smetnje uzrokovane mrenom značajne i značajno mu umanjuju kvalitetu življenja. Danas je operacija sive mrene u ustanovama koje provode suvremenu refrakcijsku kirurgiju, jedan sasvim kratki, potpuno bezbolni, ambulantni operacijski zahvat koji može u potpunosti vratiti vid.

Oporavak nakon operacije sive mrene

Oporavak nakon operacije sive mrene učinjene današnjim suvremenim metodama je vrlo brz i već za nekoliko dana od operacije može se očekivati puna vidna oštrina. Ipak vrlo je važno cijeli prvi tjedan nakon operacije izbjegavati poslove u prašini, dimu ili na vjetru, treba paziti oko od slučajnog pritiska ili udarca te se ne preporučaju nikakve sportske aktivnost prva dva tjedna. Kroz to vrijeme potrebno je korisiti određene kapi za oči koje će vam odrediti liječnik nakon operacije. U našoj poliklinici pacijenti dobiju sve potrebne lijekove i upute za prvih tjedan dana nakon operacije.
Cjenik operacije mrene i ugradnje leća. Operacija mrene ultrazvukom (PHACO).
Dr. Dražen Grgić,
Poliklinika Optical Express

Коментари

Популарни постови са овог блога

Pitanja koja treba da postavite svom oftalmologu

Kada idemo na pregled očiju, neke stvari ne razumijemo, a tko zna iz kojeg razloga – ponekad ni ne pitamo da nam se objasni. Donosimo vam pregled pitanja koja biste trebali postaviti svom oftalmologu kako biste u potpunosti razumjeli što se događa s vašim očima, koje je trenutačno stanje i što možete očekivati od pregleda i/ili liječenja. prenosimo sa https://www.dioptrija.hr/lifestyle/pitanja-koja-trebate-postaviti-svom-oftalmologu/ Za početak, na pregled kod oftalmologa povedite nekoga sa sobom. Ta osoba vam možete služiti i kao podsjetnik na pitanja koja trebate postaviti, ali možda zatrebate i vozača, obzirom da će vam zjenice biti raširene od pregleda, a oči možda osjetljive na svjetlost. Postavljajte pitanja: Možete li sa mnom proći pregled i reći mi kakve testove mogu očekivati? Koji je uzrok mom gubitku vida? Kakva je oštrina mog vida? Gubim li periferni vid? Da li je moje stanje stabilno ili će mi se vid pogoršavati? Na koje bih nove simptome tr

Natečene oči, peckanje i suzenje – kako pomoći?

Natečene oči, vjeđe se pojavljuju kada postoji upala ili višak tekućine u tkivima koje obavijaju oko. Natečene vjeđe mogu, a i ne moraju biti bolne, te zahvaćaju i gornje i donje kapke.  Mnogo je razloga za natečene vjeđe, uključujući infekcije oka, ozljede i alergije. Natečenost vjeđa može biti i znak mnogo ozbiljnijih, za vid opasnih problema, poput orbitalnog celulitisa, Gravesove bolesti te  očnog herpesa . Važno je posjetiti liječnika ukoliko simptomi ustraju, pogoršavaju se ili mijenjaju. prenosimo sa https://www.dioptrija.hr/bolesti-oka/natecene-oci-peckanje-suzenje/ Natečene vjeđe – simptomi Natečene vjeđe su simptom nekog drugog stanja, poput alergija ili infekcija. Uz natečene vjeđe dolaze i ovi simptomi: ☑ Očne iritacije, poput svrbeža ☑ Preobilno izlučivanje suza ☑ Smetnje u vidu ☑ Crvenilo vjeđa ☑ Crvenilo očiju i upala konjunktive ☑ Očni iscjedak ☑ Suhoća očnih vjeđa ☑ Bol, osobito ako je uzrok infekcija oka Problemi s vidom: Natečene vjeđ