Пређи на главни садржај

Kako prepoznati kataraktu (sivu mrenu)? PRVI ZNACI

Kako starimo, s godinama naš vid se mijenja. Pogoršanje vida neizbježan je i prirodni proces kojeg najviše počinjemo primjećivati nakon što prijeđemo 40-u. 
PRENOSIMO SA https://www.dioptrija.hr/pitaj-doktora/kako-prepoznati-kataraktu-simptomi-katarakte/

Katarakta (siva mrena) jedan je od najčešćih uzroka sljepoće u svijetu, a neki od uzroka katarakte jesu:
  • Previše provedenog vremena na suncu bez zaštite za oči
  • Pušenje
  • Visoki krvni tlak
  • Primjena preparata u kojima ima steroida
  • Česta izloženost zračenju

Liste čekanja

Veliki problem liječenja katarakte (sive mrene) leži u dugim listama. Ako imate mrenu i želite je operirati u nekoj od bolnica, u prosjeku ćete na pregled čekati godinu dana, a isto toliko ćete čekati i na operaciju.
Jedan od razloga zašto su ovako duge liste čekanja veliki problem kod oboljelih od katarakte je taj što podvrgavanje operaciji u ranoj fazi bolesti olakšava samu operaciju, smanjuje broj komplikacija i ubrzava oporavak.
Ako imate mrenu i želite je operirati u nekoj od bolnica, u prosjeku ćete na pregled čekati godinu dana.

Ukoliko imate neke od niže navedenih simptoma, vrijeme je da odete na pregled za otklanjanje mrene:
  1. Zamagljen vid

Teško da ćete kataraktu sami prepoznati odmah na njenom početku jer ona započinje s malim promjenama koje utječu na vaš vid. Za početak, stvari oko vas činit će vam se malo mutnima ali nećete reagirati jer ćete se priviknuti na takav vid. Zamagljen vid s vremenom se samo pojačava, a svijet oko vas čini mutnim. 
  1. Katarakta i vožnja

S vremenom katarakta napreduje, a vaš pogled na svijet postaje zamućeniji sa smeđim ili žutim tragovima.
Zamagljena i  zatamnjena slika smanjuje kvalitetu života i svakodnevnice. Aktivnosti poput vožnje automobila počinju biti vrlo teške i naporne. Svako vaše kretanje po noći počinje biti otežano.  Bljeskovi drugih autumobila mogu u potpunosti omesti vašu vožnju,  a oni mogu biti i bolni za vaše oči.
Studija koju je provelo sveučilište u Australiji pokazuje kako su liječenja katarakte smanjila rizik od prometnih nesreća za čak 13%.  
Naš savjet: ako sumnjate na to da imate kataraktu, budite vrlo pažljivi prilikom vožnje, osobito noću te što prije otiđite na pregled.

  1. Aureole i halo efekt

Zamućenje očne leće može uzrokovati nepravilan ogib svjetla koje ulazi u oko što može dovesti do pojave halo efekta. Halo efekt je pojava prilikom koje vidimo oblik prstena oko svakog svjetla. Moguće ga je vidjeti u različitim bojama i samu vožnju čini vrlo napornom. Ovo je još jedan od razloga zašto je noćna vožnja vrlo opasna ukoliko imate kataraktu.
  1. Naočale više nisu dovoljne

Ako u zadnje vrijeme imate veliku potrebu često mijenjati svoje naočale ili leće (jer vam postaju preslabe) velika je mogućnost da imate kataraktu ili neku drugu očnu bolest. Čim primjetite rapidne promjene sa svojim vidom, odmah posjetite oftamologa.

  1. Duple slike

Poremećaj oka gdje osoba umjesto jednog objekta vidi dvostruko tj. dva predmeta naziva se diplopija ili dvoslika. Ona se može pojaviti samo na jednom ili na oba oka.

Duple slike, osim što su jedan od znakova katarakte, mogu biti i uzrok:
  • Infarkta
  • Tumora na mozgu
  • Multiple skleroze
  • Ozljede mozga
Usprkos brojnim istraživanjima, do sada još nije pronađen niti jedan pouzdan način prevencije katarakte. Jedini način kojim se ona liječi je kirurški.
Preventivni pregledi mogu spasiti vaš vid. Čim primjetite neke od znakova pogoršanja vida, zakažite pregled kod oftamologa.

Коментари

Популарни постови са овог блога

Siva mrena (katarakta) – koje je najbolje vreme za operaciju?

Kao oftalmolozi koji se usko bave refrakcijskom kirurgijom, često se susrećemo s pitanjima pacijenata vezanim za operaciju sive mrene odnosno katarakte. Jedno od vrlo čestih takvih pitanja je: kada je najbolje vrijeme za operaciju sive mrene? prenosimo sa: https://www.dioptrija.hr/pitaj-doktora/siva-mrena-katarakta-koje-je-najbolje-vrijeme-za-operaciju/ Siva mrena Kada se pacijentu otkrije siva mrena kao uzrok pada vidne oštrine, u današnje vrijeme, najbolji način liječenja je operativna zamjena očne leće s umjetnom očnom lećom. Kako je riječ o invazivnom operacijskom postupku pri kojem se vadi prirodna očna leća i u oko ugrađuje umjetni implantat, mnogim pacijentima nije sasvim svejedno pristupiti takvoj operaciji. Ako pacijent izrazito slabo vidi zbog sive mrene, tada najčešće ne treba previše obrazlagati zašto je operacija nužna, ali nerijetko se događa da se pacijentima dijagnosticira siva mrena dok oni još nemaju značajnijih vidnih smetnji. Tada je najč

Pitanja koja treba da postavite svom oftalmologu

Kada idemo na pregled očiju, neke stvari ne razumijemo, a tko zna iz kojeg razloga – ponekad ni ne pitamo da nam se objasni. Donosimo vam pregled pitanja koja biste trebali postaviti svom oftalmologu kako biste u potpunosti razumjeli što se događa s vašim očima, koje je trenutačno stanje i što možete očekivati od pregleda i/ili liječenja. prenosimo sa https://www.dioptrija.hr/lifestyle/pitanja-koja-trebate-postaviti-svom-oftalmologu/ Za početak, na pregled kod oftalmologa povedite nekoga sa sobom. Ta osoba vam možete služiti i kao podsjetnik na pitanja koja trebate postaviti, ali možda zatrebate i vozača, obzirom da će vam zjenice biti raširene od pregleda, a oči možda osjetljive na svjetlost. Postavljajte pitanja: Možete li sa mnom proći pregled i reći mi kakve testove mogu očekivati? Koji je uzrok mom gubitku vida? Kakva je oštrina mog vida? Gubim li periferni vid? Da li je moje stanje stabilno ili će mi se vid pogoršavati? Na koje bih nove simptome tr

Natečene oči, peckanje i suzenje – kako pomoći?

Natečene oči, vjeđe se pojavljuju kada postoji upala ili višak tekućine u tkivima koje obavijaju oko. Natečene vjeđe mogu, a i ne moraju biti bolne, te zahvaćaju i gornje i donje kapke.  Mnogo je razloga za natečene vjeđe, uključujući infekcije oka, ozljede i alergije. Natečenost vjeđa može biti i znak mnogo ozbiljnijih, za vid opasnih problema, poput orbitalnog celulitisa, Gravesove bolesti te  očnog herpesa . Važno je posjetiti liječnika ukoliko simptomi ustraju, pogoršavaju se ili mijenjaju. prenosimo sa https://www.dioptrija.hr/bolesti-oka/natecene-oci-peckanje-suzenje/ Natečene vjeđe – simptomi Natečene vjeđe su simptom nekog drugog stanja, poput alergija ili infekcija. Uz natečene vjeđe dolaze i ovi simptomi: ☑ Očne iritacije, poput svrbeža ☑ Preobilno izlučivanje suza ☑ Smetnje u vidu ☑ Crvenilo vjeđa ☑ Crvenilo očiju i upala konjunktive ☑ Očni iscjedak ☑ Suhoća očnih vjeđa ☑ Bol, osobito ako je uzrok infekcija oka Problemi s vidom: Natečene vjeđ